خرید اول ماهت رو سالم بخر ! این یه خریده به صرفست تا 25 % تخفیف

5 نوع شیرین کننده بدون قند و سالم

بازدید: 1,032 بازدید
شیرین کننده بدون قند
زمان مطالعه: 8 دقیقه

انواع شیرین کننده بدون قند شامل چه مواردی هستند؟ مواد شیرین کننده طبیعی بسیاری وجود دارند که افراد می‌توانند آن‌ها را جایگزین شکر در برنامه‌های غذایی خود کنند؛ اما این مواد شیرین کننده چه تفاوتی با شکر دارند؟ آیا این شیرین کننده های بدون قند، سالم‌تر و مفیدتر از شکر هستند؟ به صورت کلی، مصرف شکر و قند باعث می‌شود تا افراد به مشکلاتی از قبیل افزایش وزن، فشار خون و دیابت دچار شوند. در حالی که مصرف این شیرین کننده های بدون قند و سالم، خطرات و عوارض این چنینی را به دنبال نخواهند داشت! تمام مواد شیرین کننده بدون قند و سالمی که در این مقاله معرفی شده‌اند، می‌توانند در برنامه تغذیه افراد علاقمند به کاهش وزن یا مبتلا به بیماری‌های قند همچون دیابت، اضافه شوند. در ادامه، با بارادلند همراه شوید تا از صفر تا صد این 5 نوع شیرین کننده بدون قند و سالم را بررسی کنیم.

مزایای انواع شیرین کننده بدون قند

یکی از تفاوت‌هایی که شیرین کننده‌های طبیعی و بدون قند با شکر دارند، این است که؛ در شکر موادی از جمله گلوکز و فروکتوز وجود دارند. فروکتوز، توسط کبد در بدن مصرف و متابولیزه می‌شود. اگر میزان این قند در بدن افزایش پیدا کند، کبد آن‌ها را به صورت چربی در بدن ذخیره خواهد کرد. همین مسئله سبب می‌شود تا این قندهای فرآوری شده برای بدن مضر باشند و به عنوان یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و چاقی محسوب گردند.

شیرین کننده بدون قند

علاوه بر این موارد، یکی از عوامل افزایش ناگهانی قند خون، مصرف قند و شکر است! این امر باعث می‌شود تا مقدار انسولین بالایی در خون آزاد گردد. در واقع، این مسئله برای کمک به جلوگیری از بالا رفتن قند خون صورت می‌گیرد؛ اما نهایتا سبب می‌شود تا قند خون افراد به سرعت کاهش پیدا کند. نتیجه این موضوع، افزایش میل افراد برای مصرف غذای بیشتر خواهد بود؛ چون قند خون آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که؛ مصرف انواع شیرین کننده بدون قند، باعث می‌شود تا این مکانیسم افزایش ناگهانی قند خون کنترل شود.

نتیجتا، میل و اشتهای افراد به خوردن غذاهای پرکالری و شیرینی‌جات، کنترل می‌شود. در صنایع غذایی مختلف و خوراکی‌های بسته‌بندی شده، بیشتر از شیرین کننده‌های مصنوعی و شکر استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های شیرین کننده های بدون قند، این است که به کاهش وزن شما کمک شایانی می‌کنند! علاوه بر این موضوع، مواد شیرین کننده بدون قند به هیچ عنوان قند خون شما را افزایش نمی‌دهند و حتی می‌توانند خطر پوسیدگی دندان‌هایتان را نیز کاهش دهند! به صورت کلی، مواد شیرین کننده بدون قند و طبیعی خطرات بسیار کمتری در مقایسه با شکر و شیرینی‌های مصنوعی دارند.

شیرین کننده‌های طبیعی، گاها حاوی انواع ویتامین، آنزیم‌ها و مواد معدنی نیز هستند که این امر سبب می‌شود تا خاصیت درمانی داشته باشند. با این وجود، بهتر است شیرین کننده های بدون قند نیز درست همانند شکر، در حد اعتدال و مجاز مصرف گردند. ما در ادامه، 5 مورد از انواع شیرین کننده بدون قند و طبیعی را به شما معرفی خواهیم کرد تا شما بتوانید شیرینی‌جات مورد علاقه خود را با استفاده از آن‌ها، در منزل و به صورت رژیمی و سالم تهیه کنید!

بیشتر بخوانید: 5 تفاوت استویا و شکر و تاثیرات آن ها بر سلامتی

5 نوع شیرین کننده بدون قند و کاملا طبیعی

انواع شیرین کننده بدون قند و طبیعی، می‌توانند در برنامه‌های تغذیه و رژیم‌های غذایی افراد مبتلا به دیابت یا دیگر بیماری‌های قند، مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، افرادی که تمایل دارند تا با مصرف مواد غذایی کم کالری، وزن خود را کاهش دهند نیز می‌توانند از این مواد شیرین کننده استفاده نمایند! شما می‌توانید به سادگی و با خیالی آسوده، این مواد شیرین کننده بدون قند را جایگزین شکر در رژیم غذایی خود کنید. برخی از این مواد، شیرینی تا چندین برابر بیشتر از شکر دارند و این در حالی است که؛ مقدار کالری آن‌ها از شکر بسیار کمتر است یا به صورت کلی، مقدار کالری موجود در آن‌ها به صفر میل می‌کند.

بیشتر بدانید  لیست غذاهای مجاز در رژیم کتوژنیک 2023

بر اساس بررسی‌ها و آزمایشات صورت گرفته، مصرف این مواد شیرین کننده بدون قند در حد مجاز، به هیچ عنوان عوارض یا خطراتی را برای افراد مصرف کننده آن‌ها به دنبال نخواهد داشت. حتی، مصرف این مواد به مرور زمان می‌تواند به کاهش وزن شما کمک بسزایی کند.

شیرین کننده بدون قند استویا

یکی از بهترین انواع شیرین کننده بدون قند، “استویا” است که تقریبا فاقد کالری است. مصرف استویا به جای شکر به صورت مستمر، می‌تواند یکی از عوامل موثر بر کاهش وزن و سلامتی بدن محسوب شود! به عنوان یکی از فواید مهم استویا برای بدن، می‌توان به کنترل سطح کلسترول خون اشاره کرد. در واقع، مصرف استویا می‌تواند کلسترول مضر یا LDL را در خون کاهش داده و HDL یا کلسترول مفید را در خون افزایش دهد.

علاوه بر موارد ذکر شده، استویا می‌تواند تاثیر بسزایی بر کاهش فشار خون نیز داشته باشد. پزشکان و متخصصین تغذیه به افرادی که دیابت دارند توصیه می‌کنند تا از استویا به جای قند و شکر مصنوعی استفاده نمایند. دلیل این امر، آن است که؛ مصرف استویا به هیچ عنوان همانند شکر، سبب افزایش یافتن ناگهانی قند خون نمی‌شود. در نتیجه، انسولین ترشح شده در خون کنترل می‌شود و اشتهای فرد در طول روز، در سطح مجاز باقی می‌ماند.

شیرین کننده بدون قند

گیاه استویا، عموما در خاک آمریکای جنوبی رویش دارد. با این حال، محصولات این گیاه به سراسر دنیا صادر می‌شوند. در کشور ایران نیز، این گیاه که با عنوان شیرین برگ شناخته می‌شود، در شمال کشور و در رشت، کشت می‌شود. پودر استویا که به صورت بسته‌بندی شده در بازار به فروش می‌رسد، دارای برخی مواد افزودنی همچون، اریتریتول و انواع طعم دهنده‌های طبیعی است. همچنین، لازم به ذکر است که؛ برای جلوگیری از فاسد شدن آن و افزایش طول عمر شیرین کننده استویا، به آن کمی مواد نگهدارنده نیز افزوده می‌شود.

اگر مصرف استویا عوارضی را به همراه داشته باشد، به دلیل وجود این مواد افزودنی است؛ در حالی که، پودر ارگانیک استویا، به هیچ عنوان عوارضی نخواهد داشت. با این حال، عوارض تعریف شده برای استویا بسیار کم هستند و استویا در مقایسه با شکر یا شیرین کننده‌های غیرطبیعی، سالم‌تر است! جالب است بدانید که؛ استویا می‌تواند تا 200 برابر شیرین‌تر از شکر سفید باشد. با این حال، به هیچ عنوان قند خون شما را افزایش نمی‌دهد. شایان ذکر است که؛ در استویا کمی کربوهیدرات وجود دارد و اگر این ماده شیرین کننده بدون قند را به صورت افراطی مصرف کنید، ممکن است سبب افزایش وزن شما شود.

شیرین کننده بدون قند شکر قهوه‌ای

یکی دیگر از انواع شیرین کننده های بدون قند و سالم، شکر قهوه‌ای است که گاها تحت عنوان شکر سرخ نیز شناخته می‌شود. این شیرین کننده بدون قند، از مواد مغذی و معدنی متعددی برخوردار است که برخی از آن‌ها شامل؛ کلسیم، آهن، منیزیم و پتاسیم هستند که برای بدن انسان‌ها ضروری می‌باشند! یکی از ویژگی‌های بارز شکر قهوه‌ای این است که؛ دارای طبعی گرم است. هم‌اکنون، در بسیاری از مناطق دنیا، مردم شکر قهوه‌ای را جایگزین شکر سفید کرده‌اند و برای طبخ خوراکی‌ها و شیرینی‌جات مختلف از آن استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از مزیت‌ها و ویژگی‌های مثبت شکر قهوه‌ای، این است که می‌تواند به بهبود یافتن بسیاری از بیماری‌ها از جمله؛ نفخ معده، یبوست و سرد مزاجی افراد، کمک کند! همچنین، شکر قهوه‌ای می‌تواند تاثیر بسزایی بر سلامت و زیبایی پوست شما داشته باشد. در صورت مصرف شکر قهوه‌ای به صورت مستمر و کنترل شده، می‌توانید سردی و ضعف بدن را نیز درمان کنید و به کاهش وزن خود نیز کمک نمائید.

بیشتر بدانید  طرز تهیه شکلات صبحانه رژیمی آسان خانگی

شیرین کننده بدون قند

به صورت کلی، شکر قهوه‌ای از مقدار کالری بسیار کمتری در مقایسه با شکر سفید برخوردار است. علاوه بر این مسئله، چون شکر قهوه‌ای خاصیت درمانی دارد و مواد مغذی متعددی را نیز دارا است، می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای شکر سفید و شیرین کننده‌های مصنوعی محسوب شود. می‌توان گفت، یک قاشق چای‌خوری از شکر قهوه‌ای حدودا دارای 17 کالری است.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه شکر قهوه‌ای، عاری بودن آن از هرگونه ماده شیمیایی است! دلیل این امر آن است که در روند تولید شکر قهوه‌ای از شیره استفاده نمی‌شود. شیره، ماده‌ای است که جهت ساخت قند و شکر سفید، به عنوان یکی از مواد اولیه ضروری محسوب می‌گردد. ماده تشکیل دهنده شکر قهوه‌ای، در واقع آب نیشکر است. استفاده روزانه از شکر قهوه‌ای همراه با کمی نوشیدنی، می‌تواند 20% از نیاز بدن شما را به آهن تامین کند. از این رو، به افرادی که دچار کم‌خونی هستند یا در دوران بارداری خود به سر می‌برند؛ توصیه می‌شود که حتما از شکر قهوه‌ای استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین شیرین کننده رژیمی چیست؟

شیرین کننده بدون قند عسل

عسل، یکی از بهترین انواع شیرین کننده های بدون قند است که می‌توانید از آن برای شیرین کردن نوشیدنی‌های خود استفاده کنید! یک قاشق غذاخوری عسل، حاوی 64 کالری است، با این حال، تاثیر آنچنانی در افزایش ناگهانی قند خون شما نخواهد داشت. در زمان‌های گذشته، از عسل به جای شکر برای شیرین کردن استفاده می‌شد و علاوه بر این مسئله، خاصیت درمانی و دارویی نیز داشت. لازم به ذکر است که؛ عسل کاملا بدون قند نیست، با این حال، مقدار قند موجود در آن از شکر سفید بسیار کمتر است. البته، لازم است در مصرف آن نیز هوشیار باشید و افراطی عمل نکنید، زیرا استفاده بیش از اندازه از عسل نیز می‌تواند باعث افزایش وزن شود.

شیرین کننده بدون قند

به صورت کلی، عسل دارای انواع مختلفی است. معمولا، نوع عسل بستگی به گیاهی دارد که منبع آن بوده و از آن برگرفته شده است. برخی از انواع عسل‌ها شامل؛ عسل مرکبات، عسل گون، عسل آویشن و عسل کنار هستند. هر یک از این شیرین کننده‌های طبیعی، رنگ و طعم منحصر به فرد خود را دارند. جالب است بدانید که؛ این عسل‌ها گاها از خواص و فواید متفاوتی نیز برخوردار می‌باشند.

عسل، به عنوان یکی از مقوی‌ترین مواد غذایی نیز شناخته می‌شود. در آن، انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها و مواد معدنی همچون آهن، روی، کلسیم، پتاسیم، فسفر و ویتامین‌هایی از جمله ویتامین B6 وجود دارند. مصرف عسل، باعث می‌شود تا عملکرد دستگاه گوارش شما بهبود داده شود. علاوه بر این مسئله، زمینه رشد باکتری‌های سالم را در بدن فراهم می‌کند و باعث خنثی‌سازی اثرات رادیکال‌های آزاد در خون می‌شود.

شیرین کننده طبیعی و سالم شیره

درست است که این شیرین کننده طبیعی، سالم و بدون ضرر است؛ اما اگر قصد دارید تا وزن خود را کاهش دهید، به شما توصیه می‌کنیم که از این شیرین کننده استفاده نکنید! شیره، بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند لاغری مفرط خود را درمان کنند. با این حال، شیره همچنان به عنوان یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین شیرین کننده‌ها به شمار می‌رود. شیره، در مقایسه با شکر سفید سالم‌تر، مفیدتر و مغذی‌تر است.

شما می‌توانید از شیره برای شیرین کردن نوشیدنی‌ها و حتی خوراکی‌های متنوع خود، استفاده کنید. برخی از خواص شیره شامل؛ درمان کم‌خونی و تقویت بنیه بدن هستند که از گذشته تاکنون، از شیره به خاطر این خواص درمانی مفیدی که دارد، استفاده می‌شده است. اگر به دنبال یک ماده خوراکی انرژی‌زا و طبیعی هستید، ما شیره را به شما توصیه می‌کنیم. برای افزایش خاصیت این ماده خوراکی، شما می‌توانید شیره را با کمی ارده ترکیب کنید و یک وعده خوراکی مقوی و سالم را سرو نمائید.

بیشتر بدانید  انواع ویتامین بدنسازی برای حجم دهی را بشناسید!

شیرین کننده طبیعی خمیر خرما

خمیر خرما، نوعی شیرین کننده طبیعی است که با ترکیب کمی خرما و آب بدست می‌آید. این ماده خوراکی شیرین، جزو بهترین شیرین کننده‌های طبیعی محسوب می‌شود. مصرف این شیرین کننده طبیعی، به شما کمک می‌کند تا مانع از بالا رفتن کلسترول خونتان شوید! علاوه بر این مسئله، به تقویت و افزایش استحکام استخوان‌های بدن نیز کمک می‌کند. به صورت کلی، خمیر خرما دارای مزیت‌های بسیاری است. به عنوان مثال؛ مصرف آن می‌تواند به خوبی سیستم عصبی بدن را تقویت کند و عملکرد سیستم گوارشی بدن را برای هضم بهتر غذا، بهبود بخشد.

شیرین کننده بدون قند

جالب است بدانید که؛ خمیر خرما، می‌تواند به افزایش طراوت، سالم ماندن و شادابی پوست نیز کمک کند. در خمیر خرما، مقادیر زیادی ویتامین B1، B2، B3، B5، ویتامین A و ویتامین C وجود دارد. همچنین، در این ماده شیرین کننده بدون قند، آهن نیز به مقدار بالایی وجود دارد. شما می‌توانید از خرما برای شیرین کردن نوشیدنی‌ها یا چای خود استفاده کنید. همچنین، شما این امکان را در اختیار دارید تا با ترکیب خرما، انواع میوه‌ها و سبزیجات دیگر، اسموتی‌های سالم و مقوی را تهیه کنید. علاوه بر این موضوع، شما می‌توانید از خمیر خرما، جهت پخت انواع کیک و کلوچه خوشمزه استفاده نمائید!

بیشتر بخوانید: انواع شیرین کننده های رژیمی بی ضرر

اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری را درباره انواع شیرین کننده، استویا یا شیرین کننده‌های رژیمی بدست آورید؛ به شما توصیه می‌کنیم که به دیگر مقالات وبسایت بارادلند مراجعه کنید و آن‌ها را مطالعه فرمائید! همچنین، شما می‌توانید انواع رسپی‌های رژیمی و کم کالری را در وبسایت بارادلند بیابید و آن‌ها را آموزش ببینید. نهایتا، اگر قصد دارید تا به خرید محصولات رژیمی، خرید تغذیه ورزشی، خرید دمنوش و قهوه و یا خرید خوراکی و تنقلات بدون شکر بپردازید؛ به شما توصیه می‌شود که به صفحه فروشگاه اینترنتی بارادلند، رجوع نمائید!

جمع‌بندی مقاله شیرین کننده بدون قند

در این مطلب، به بررسی چندین نوع مختلف ماده شیرین کننده بدون قند و طبیعی پرداختیم. برخی از این مواد شیرین کننده کاملا بدون قند هستند. استویا، یکی از این مواد شیرین کننده است که دارای هیچگونه قندی نمی‌باشد. دیگر انواع شیرین کننده معرفی شده در این مقاله، دارای قندهای طبیعی هستند و در آن‌ها هیچ نوع قند مصنوعی وجود ندارد. به صورت کلی، تمامی این مواد شیرین کننده طبیعی و سالم هستند و می‌توانند به جای شکر، در برنامه‌های غذایی مختلف مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، بهتر است همواره به صورت کنترل شده و غیرافراطی از آن‌ها استفاده کنید تا گرفتار عوارضی همچون افزایش سطح قند خون و چاقی نشوید! درست است که این مواد شیرین کننده بدون قند، طبیعی و سالم هستند؛ اما با این حال، بهتر است بیش از اندازه مجاز از آن‌ها استفاده نشود.

دسته‌بندی غذاهای سالم فودبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت